Porządki w szafie – od czego zacząć?

Kategoria:    

Porady

   Komentarze: 0
Porządki w szafie – od czego zacząć?

Jeśli szukasz inspiracji, jak zapanować nad swoją szafą, to znak, że najwyższa pora zacząć działać. Mamy jednak dobrą wiadomość – utrzymanie porządku w szafie wcale nie jest tak uciążliwe, jak się wydaje. Najtrudniejszy jest zawsze pierwszy krok. Przeczytaj i dowiedz się, od czego warto zacząć porządki w szafie.

Czy powinnaś się zabrać za porządki w szafie?

Wiele z nas boryka się z chaosem we własnej szafie. Bałagan, trudności z utrzymaniem ładu, zbyt duża liczba ubrań, ubrania niemodne, za małe, za duże, trzymane z sentymentu, a może po prostu takie, które do siebie nie pasują? Jeśli dotyczy Cię choć jeden z tych problemów, to znak, że warto przeorganizować swoją szafę.

Dlaczego porządek w szafie jest ważny?

Dobre chęci to jednak nie wszystko. Porządki w szafie trzeba jeszcze zrobić, a nie tylko planować. Zbyt duża liczba obowiązków, praca, dzieci, codzienne sprawy – to wszystko sprawia, że odkładasz ten moment już od dawna. Wydaje się, że nieporządek w ubraniach to przy tym mało istotny problem. Czy jednak na pewno tak jest?

Istnieje powiedzenie, że porządek w szafie to porządek w głowie. Okazuje się, że jest w tym wiele prawdy, zwłaszcza gdy przywiązujesz wagę do swojego wyglądu. Świadome kreowanie własnego stylu jest bardzo ważne. Odczuwając zadowolenie z własnego wyglądu, łatwiej przychodzi nam akceptowanie samych siebie. Dlatego też zapanowanie nad chaosem w szafie to pierwszy krok i prosty sposób do podwyższenia własnej samooceny.

Sprzątanie szafy – jak się zmotywować?

Wielkie porządki w ubraniach to nie tylko kwestia czystości w domu. Możesz potraktować to jako szansę na odświeżenie własnego wyglądu i samopoczucia. Z pewnością są ubrania, w których nie czujesz się dobrze lub nie oddają w 100% Twojego stylu. Pozbywanie się ich może być niczym pozbycie się zbędnych kilogramów lub innych niedoskonałości.

Nie kupujesz nowych ubrań, bo i tak masz ich już zbyt wiele? Jeśli jednak nie czujesz się atrakcyjnie w tym, co masz, to tak, jakbyś nie miała praktycznie nic. Porządek w szafie pozwoli Ci zyskać dodatkowe miejsce. Być może lepiej wypełnić je ubraniami, które do Ciebie pasują i sprawią, że poczujesz się lepiej we własnym ciele.

Porządkowanie szafy – zasady

1. Ustal priorytety

Działaj z głową! Zanim zabierzesz się do porządków, zastanów się, jaki jest Twój cel i potrzeby. Czy Twój problem polega na tym, że nie możesz nic znaleźć? A może Twoja szafa jest przeładowana? Masz zbyt wiele ubrań, które źle leżą lub nie ma okazji, by je założyć? Kiedy zrozumiesz, co stoi za bałaganem, będziesz wiedziała co robić. Być może musisz pozbyć się części ubrań, a może po prostu wystarczy inaczej je ułożyć.

2. Zacznij od małych kroków

Nie wszystko na raz. Podziel szafę na strefy. Zacznij od jednej szuflady lub półki. Dzięki temu nie przytłoczy Cię całość przedsięwzięcia. W zależności od tego ile masz czasu, możesz porządkować „na raty” w ciągu całego dnia lub zabierać się do tego po trochu np. na przestrzeni tygodnia. Ważne tylko byś zawsze kończyła „sekcję”, którą zaczęłaś. To da Ci poczucie postępu i zmotywuje do kolejnego etapu porządków.

3. Daj sobie czas

W niektórych przypadkach będziesz potrzebowała czasu na przemyślenie, które ubrania są Ci potrzebne, a które nie. Nie musisz pozbywać się wszystkiego od razu. Jeśli nie jesteś pewna, odłóż dany ciuch np. na osobną półkę. Jeśli przez dłuższy czas na nią nie sięgniesz, będzie to sygnał, że wcale nie jest Ci potrzebny.

4. Myśl logicznie

Trzymasz ubrania z sentymentu lub ze względu na dobre skojarzenia? Pamiątki są ważne, jednak gdy masz ich w szafie zbyt wiele, to brakuje miejsca na ciuchy, w których chodzisz. Pamiętaj, że ubrania mają przede wszystkim funkcję praktyczną. Jeśli ich nie używasz, przestają być przydatne. Jeśli chcesz zachować ubrania na pamiątkę, być może dobrym pomysłem byłoby znalezienie dla nich innego miejsca, poza szafą.

Kiedy już uporasz się z chaosem w szafie, zyskasz miejsce na nowe, lepsze ubrania do swoich stylizacji.

Share This Post :

Komentarze

* Twoje imię
*Twój e-mail (nie będzie wyświetlany)
   Website: (Site url withhttp://)
* Komentarz: